Kategorie
Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia 2021.03.20

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Na początku tygodnia powinno się wyjaśnić czy piątkowe silne odbicie jest korekcyjne czy też jest zapowiedzią przełamania tegorocznego szczytu.  

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe
  • S&P500 – początek tygodnia będzie bardzo ważny gdyż powinien wyjaśnić czy piątkowe silne odbicie jest korekcyjne czy też jest zapowiedzią przełamania tegorocznego szczytu. Mimo wszystko nieco bardziej realny jest scenariusz dalszych spadków …
  • WIG20 – próba przebicia wsparcia w rejonie 1854-1886 pkt. nie udała się i doszło do odbicia. Jeśli kontrakty na indeks S&P500 wrócą na marcowe dołki to czeka nas kolejny test wsparcia w rejonie 1854-1886 pkt. …
  • EUR/USD – z czwartkowego dna trwa odbicie. Powinno być korekcyjne. W przyszłym tygodniu oczekuję na ostatni dołek. Potem możliwe jest średnioterminowe przesilenie …
  • USD/PLN – w krótkim terminie możliwe jest korekcyjne cofnięcie. Potem oczekuję na jeszcze jeden szczyt. W dalszej perspektywie spodziewam się średnioterminowego przesilenia po którym zobaczymy powrót na tegoroczne dno …
  • Złoto – odbicie jest w mojej ocenie korekcyjne. Oczekuję spadków. Najbliższy cel to poziom 1640 USD. Potem możliwe jest trwalsze odbicie …
  • Ropa – próba trwałego przebicia długoterminowego oporu w rejonie 80-66.00 USD nie udała się. W mojej ocenie wkroczyliśmy w korektę 4-miesięcznej fali wzrostów. Może ona potrwać kilka tygodni. Target szacuję na 50.75-54.80 USD …
Rynek akcji w USA (SP500)

Perspektywa długoterminowa (wiele miesięcy): Ostatni tydzień nie przyniósł zmian w tej perspektywie czasu. Z marcowego dna doszło do silnych wzrostów. Przekroczony został szczyt z lutego. Najprawdopodobniej znajdujemy się w FALI 5-tej. Może ona przyjąć układ 5-falowy (1-2-3-4-5). Potem rynek będzie gotowy do większej przeceny, która może potrwać kilkanaście miesięcy. W tym scenariuszu wzrosty mogą potrwać do 2022 roku.

Scenariusz pesymistyczny (czerwona linia) zakłada, że znajdujemy się blisko zakończenia FALI 5-tej, ewentualnie zakończyła się ona w lutym. Wtedy możliwa jest przecena korygująca wieloletni trend wzrostowy. Silny sygnał sprzedaży pojawi się gdy ze szczytu zobaczymy pierwszą 5-falową strukturę, która powinna potrwać co najmniej kilka miesięcy. Dla przykładu w 2007 roku trwała ona 5 miesięcy. Na razie struktura spadków ze szczytu z lutego nie wskazuje abyśmy mieli zobaczyć pierwszą spadkową piątkę. 

Wykres 1. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece miesięczne)

Perspektywa średnioterminowa (wiele tygodni): W perspektywie długoterminowej możliwe są 2 scenariusze. Pierwszy zakłada, że z dna z 2020 roku pojawiła się już 5-falowa struktura [1-2-3-4-5]. W drugim pojawiła się na razie tylko wzrostowa  trójka [1-2-3]. Obecna przecena byłaby tylko korektą. Potem czekają nas nowe szczyty w ramach fali [5].

Przejdźmy do krótszej perspektywy. W mojej ocenie ze szczytu z lutego rozpoczęła się co najmniej korekta wzrostów z dna z końca października postaci fali (5) (są one zaznaczone szarym prostokątem). Taka korekta (czerwona linia) może przyjąć układ korekty płaskiej A-B-C. Może potrwać około 6 tygodni.

W mojej ocenie fala B mogła się jeszcze nie zakończyć. Przekonamy się o tym na początku tygodnia. Sytuacja na innych indeksach (Nasdaq i Russel 2000) wygląda zupełnie inaczej. Są one znacznie słabsze i daleko im do tegorocznych szczytów.

Wykres 2. Kontrakty na indeks SP500 – wykres dzienny

Perspektywa krótkoterminowa (kilka sesji): Nieudana próba przełamania ważnego wsparcia na poziomie 3875 pkt. zemściła się bardzo silnym odbiciem z czwartkowego dna. Końcówka piątkowej sesji była silna. Możliwe, że to odbicie jest korekcyjne i nie dojdzie do przekroczenia tegorocznego szczytu. Warunkiem jest trwałe przebicie wsparcia na poziomie 3941 pkt. Wtedy otwiera się droga do spadków na wsparcie w rejonie 3843-3875 pkt. W dalszej perspektywie na niższe poziomy.

Drugi scenariusz (niebieska linia) zakłada, że dojdzie do niewielkiego przekroczenia szczytu z marca. To przekroczenie nie może być zbyt duże bo wtedy okaże się, że czekają nas dalsze wzrosty (zielona linia). Warunkiem spadków jest trwały powrót poniżej szczytu z 18 marca na poziomie 3978 pkt.

Sytuacja jest dosyć skomplikowana i w ciągu kilku sesji powinno się wyjaśnić, czy wracamy do spadków (czerwona linia) czy też czekają nas wzrosty na nowe szczyty (zielona linia).

Kibicuję niedźwiedziom gdyż więcej argumentów przemawia za spadkami. Po piątkowej sesji scenariusz spadkowy jest nieznacznie bardziej prawdopodobny.

Wykres 3. Kontrakty na indeks SP500 – wykres H4

Rynek akcji w Polsce (indeks WIG20)

Polski rynek traktuję z mniejszą uwagą, gdyż głównym czynnikiem dla naszego rynku jest koniunktura na giełdzie w USA. Jeśli na giełdzie w USA będą dalsze wzrosty to na polskim rynku MOŻEMY ale NIE MUSIMY mieć nowy szczyt. Jeśli za oceanem rozpocznie się większa przecena to na polskim rynki i ona wystąpi.

Kontrakty na indeks S&P500 mogą powrócić do dna z początku marca. W takim razie na wykresie indeksu WIG20 może dojść do testowania krytycznego wsparcia w rejonie 1854-1886 pkt. Rozbicie tego wsparcia doprowadzi do realizacji scenariusza pesymistycznego (czerwona linia) w którym odbicie z dna z 2020 roku będzie jedynie trójfalową strukturą A-B-C. Kolejne wsparcie znajduje się w okolicy 1700 pkt.

Z kolei realizacja scenariusza wzrostowego (zielona linia) może spowodować powrót na tegoroczny szczyt i wyżej.

Wykres 4. Kontrakty na indeks WIG20 –  bardzo długi termin

EUR/USD

W ubiegłym tygodniu doszło do do dalszych spadków. Uważam, że znajdujemy się w fali 4, która koryguje falę 3 (zaznaczona jest szarym prostokątem). Taka korekta może mieć strukturę A-B-C. Obecnie powinniśmy się znajdować w końcówce spadkowej fali C.

Wykres 5. EUR/USD – długi termin

Popatrzmy na wykres w krótszej perspektywie. Z marcowego dna doszło do odbicia, które przyjęło postać konsolidacji. Po decyzji FED doszło do wyrównania szczytu fali (a). Potem rynek wkroczył w kolejną falę spadków. Na razie jest widoczna trójfalowa struktura (1-2-3). Odbicie z czwartkowego dna powinno być korekcyjne. W przyszłym tygodniu oczekuję dalszych spadków w ramach fali 5-tej.

Silne wsparcie znajduje się w rejonie 1.1600-1.1620 USD. Przecena może się też zakończyć na wyższym poziomie. Przebicie dna fali (3) na poziomie 1.1760 USD wygeneruje sygnał do większego odbicia. Zakończenie kilkumiesięcznej przeceny nastąpi po trwałym przełamaniu bariery w rejonie 1.1955 USD.

Wykres 6. EUR/USD – średni termin

USD/PLN

Po przebiciu oporu w rejonie 3.7550 PLN pojawił się silny sygnał kupna. Kurs dotarł do oporu w rejonie 3.92-3.96 PLN.

W krótkiej perspektywie oczekuję na korekcyjne cofnięcie. W przyszłym tygodniu możliwy jest jeszcze jeden szczyt. Po nieudanej próbie przebicia bariery w rejonie 3.92-3.96 PLN powinniśmy zobaczyć spadki w ramach Fali C. Przebicie długoterminowego wsparcia w rejonie 3.655 PLN wygeneruje sygnał do dalszych spadków. Najbliższy cel to poziom 3.52 PLN. Kolejny na poziomie 3.30 PLN wydaje się mało realistyczny.

Wykres 7. USD/PLN – średni termin

Złoto

Zaczniemy analizę od wykresu długoterminowego. Z dna z 2018 roku pojawiła się silna fala wzrostowa (Fala 3). Od kilku miesięcy trwa korekta tych wzrostów (Fala 4). Może ona przyjąć układ A-B-C. Równość fali A i C wypada na poziomie 1640 USD.

Wykres 8. Złoto – długi termin

Przejdźmy do wykresu w średnim terminie. Z dna na poziomie 1673 USD pojawiło się duże odbicie. W mojej ocenie jest ono korekcyjne. W dalszej perspektywie powinniśmy przygotować się na dalsze spadki i nowe dno. Najbliższy cel to poziom 1640 USD. Potem może dojść do odbicia. Gdyby doszło do przełamania wsparcia w rejonie 1640 USD to pozostaje jeszcze bardzo silne długoterminowe wsparcie w okolicy 1550-1570 USD.

Korekta jest złożona. W trakcie spadków było kilka kilkutygodniowych odbić. Trading i próba prognozowania cen w takiej korekcie jest bardzo trudna.

Jeżeli na wykresie EUR/USD zobaczymy niedługo twarde dno to jest również spora szansa, że wielomiesięczna przecena na złocie ulegnie zakończeniu. 

Wykres 9. Złoto – średni termin

Ropa

Ze szczytu z 2018 roku  pojawiła się duża spadkowa trójka (A-B-C). Po niej z dna z 2020 roku wykształciła się ogromna 3-falowa struktura. Która powinna się przekształcić w 5-falowy układ. Silny opór znajduje się w rejonie 63.80-66.00 USD. Próba trwałego przełamania tej bariery może się nie udać. W efekcie może się pojawić kilkumiesięczna fala korekcyjna (Fala 4).

Wykres 10. Ropa – długi termin

Przejdziemy teraz do krótszej perspektywy. Po przełamaniu wsparcia w okolicy 63.10 USD doszło do sporego spadku. Pojawiła się spadkowa piątka tworząca falę A. Potem nastąpiło odbicie. Spadki z marcowego szczytu mają największy zasięg od listopadowego dna. Przecena powinna być Falą 4. Target szacuję na przedział 50.75-54.80 USD. Taka korekta może potrwać kilka tygodni.

Fala 4 może mieć strukturę A-B-C. Obecnie powinniśmy się znajdować w korekcyjnej fali B. Może ona potrwać jeszcze kilka sesji. Po jej zakończeniu oczekuję na spadkową falę C. Po zakończeniu Fali 4 w dalszej kilkumiesięcznej perspektywie powinniśmy zobaczyć kolejną falę wzrostów z nowymi szczytami. 

Wykres 11. Ropa – średni termin

Pamiętajmy, że ropa jest bardzo zdradliwym instrumentem, jest wielu traderów, którzy unikają gry na ropie.

 

Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887

 

Prezentowana publikacja wyraża wiedzę i poglądy autora według stanu na dzień jej sporządzenia. Autor nie uwzględnia w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców.

Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych i w żadnym wypadku nie powinno być interpretowane jako: osobista rekomendacja, porada inwestycyjna, zachęta do działania, inwestowania, pozbywania się inwestycji czy podstawą działań inwestycyjnych.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego" lub „publikacji handlowej" w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji" w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Raport rynkowy został sporządzony z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji.

Podejmując decyzje inwestycyjne odbiorca powinien kierować się własną, niezależną oceną. Raport rynkowy stanowi jedynie jedno z dostępnych źródeł informacji, które odbiorca może wykorzystać. Odbiorca ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich decyzji inwestycyjnych. Autor publikacji nie będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podejmowane przez czytelników niniejszego opracowania.

Autor: Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887
Główny Analityk Globtrex.com NEWS
Zajmuję się analizą techniczną od 1992 roku, ze szczególnym uwzględnieniem teorii fal Elliotta. Przez niemal 15 lat pracowałem w Biurze Maklerskim Citibanku, gdzie na potrzeby klientów zajmowałem się analizą techniczną. Jednym z moich największych sukcesów było przewidzenie bessy na giełdzie w USA w 2008 roku, jak również dużego umocnienia dolara co miało decydujący wpływ na notowania złota jak i ropy.