Kategorie
Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia 2021.04.17

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Na wykresie SP500 z marcowego dna rozpoczęła się kolejna fala wzrostów. Może ona jeszcze potrwać kilka tygodni. Target można szacować na 4300-4400 pkt. 

Mamy trwalsze wzrosty na EUR/USD, spadki na USD/PLN,  wzrosty na złocie i większą korektę na ropie.  

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe
  • S&P500 – w kilkusesyjnej perspektywie oczekuję dalszych wzrostów. Po zakończeniu fali (3) możliwa jest około 2-tygodniowa korekta. Potem czeka nas jeszcze kolejna fala wzrostów. Target można szacować na 4300-4400 pkt. …
  • WIG20 – oczekuję na atak na opór w rejonie 2020 pkt. Z marcowego dołka może się pojawić wzrostowa 5-tka. Potem możliwa jest wielosesyjna korekta w dalszej perspektywie powinno dojść do ataku na styczniowe maksimum …
  • EUR/USD – próba przełamania oporu w rejonie 1.1990 USD może się nie udać. W efekcie możliwa jest wielosesyjna korekta. Po jej zakończeniu oczekuję na kolejny silnych ruch w górę nawet w rejon 1.21 USD …
  • USD/PLN – w krótkim terminie możliwe jest wielosesyjne odbicie. W dalszej perspektywie możliwy spadek do wsparcia w okolicy 3.69 PLN …
  • Złoto – odbicie z marcowego dna ma 3-falową strukturę a może się przekształcić w 5-falowy układ. Realizacja tego scenariusza spowoduje, że po korekcie możliwa jest kolejna 5-falowa struktura. Kluczowa będzie sytuacja na dolarze …
  • Ropa – próba trwałego przebicia długoterminowego oporu w rejonie 80-66.00 USD nie udała się. W mojej ocenie wkroczyliśmy w korektę 4-miesięcznej fali wzrostów. Może ona potrwać kilka tygodni. Target szacuję na 50.75-54.80 USD …
Rynek akcji w USA (SP500)

Perspektywa długoterminowa (prognoza na kilkanaście miesięcy): z dna z marca 2020 r. doszło do silnych wzrostów. Przekroczony został szczyt z lutego. Najprawdopodobniej znajdujemy się w FALI 5-tej. Może ona przyjąć układ 5-falowy (1-2-3-4-5). Potem rynek będzie gotowy do większej przeceny, która może potrwać kilkanaście miesięcy. W tym scenariuszu wzrosty mogą potrwać do 2022 roku.

Scenariusz pesymistyczny (czerwona linia) zakłada, że zamiast większej 5-falowej struktury (1-2-3-4-5) zakończy się ona na fali (1), w takim razie znajdujemy się blisko zakończenia FALI 5-tej. Wtedy możliwa jest przecena korygująca wieloletni trend wzrostowy, który rozpoczął się w marcu 2009 roku.

Wykres 1 A. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece miesięczne)

Na kolejnym wykresie w układzie tygodniowym widzimy strukturę FALI 5. W ostatnim tygodniu kontynuowane były wzrosty. Najlepiej pasująca struktura wzrostów z dna z 2020 roku będzie opisywana schematem 9-falowym (1-9). Wygląda na to, że przez kolejne tygodnie zobaczymy wzrosty w ramach fali 9-tej. Potem należy spodziewać się co najmniej korekty kilkunastomiesięcznej fali wzrostowej.

Powinna ona znieść 38% całej fali wzrostowej co może doprowadzić do powrotu do szczytu sprzed wybuchu pandemii COVID-19. Warto zwrócić uwagę że od wielu miesięcy widoczna jest negatywna dywergencja.

Silny długoterminowy sygnał sprzedaży pojawi się gdy ze szczytu zobaczymy pierwszą 5-falową strukturę, która powinna potrwać co najmniej kilka miesięcy. Dla przykładu w 2007 roku trwała ona 5 miesięcy i miała zasięg 21% (patrz wykres 1 A).

Wykres 1 B. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece tygodniowe)

Perspektywa średnioterminowa (prognoza na kilka miesięcy): w ubiegłym tygodniu kontrakty osiągnęły nowe maksimum na poziomie 4183 pkt. Szczyt fali [7] z lutego został przekroczony o 225 punktów. Z marcowego dna widoczna jest fala [9]. Powinna mieć ona strukturę 5-falową (1-2-3-4-5). Obecnie powinniśmy się znajdować w fali (3). Może ona jeszcze potrwać kilka sesji.  

Target całej 5-falowej struktury można byłoby oszacować na 4300-4400 pkt. Dla doświadczonych graczy może to być wymarzony okres do gry, jednak dla przeciętnego inwestora tak gwałtowne przesilenie może doprowadzić do dużej straty kapitału.

Wykres 2. Kontrakty na indeks SP500 – wykres dzienny

Perspektywa krótkoterminowa (prognoza na kilka tygodni): Obecnie powinniśmy się znajdować w fali (3). Może ona przyjąć układ 9 falowy (1-…-9). Obecnie możemy się znajdować w podfali (7). W krótkim terminie możliwe są dalsze wzrosty. Potem możliwa jest korekcyjna fala (8). Krytyczne wsparcie wyznacza szczyt fali (5) na poziomie 4144 pkt. Korekta może się zakończyć na wyższym poziomie. Potem czeka nas jeszcze kilka sesji wzrostów w trakcie fali (9). Jaki może być zasięg fali (3)? Fala (3) jest dłuższa od fali (1). Często długość fali (3) wynosi 1.618*(1), co wypada na poziomie 4255 pkt. To może być delikatna sugestia. O wiele pewniejsza będzie analiza fal na wykresie H4 i H1.

Po zakończeniu fali (3) oczekuję korekty w postaci fali (4). Może ona znieść falę wzrostową o 38%. To byłby ruch o zasięgu 130-150 pkt. Korekta mogłaby potrwać około 2 tygodni. W dalszej perspektywie oczekuję na falę (5). Może ona mieć porównywalne rozmiary do fali (1). Miała zasięg 257 pkt. i trwała 14 dni (dokładnie 57 świec H4).

Po pojawieniu się 5-falowej struktury (1-2-3-4-5) czeka nas przesilenie. Ponieważ będziemy mieli również kompletny impuls ( [1]-[9] ) to może dojść do poważniejszej przeceny.

Wykres 3. Kontrakty na indeks SP500 – wykres H4

Rynek akcji w Polsce (indeks WIG20)

Polski rynek traktuję z mniejszą uwagą, gdyż głównym czynnikiem dla naszego rynku jest koniunktura na giełdzie w USA. Jeśli na giełdzie w USA będą dalsze wzrosty to na polskim rynku MOŻEMY ale NIE MUSIMY mieć nowy szczyt. Jeśli za oceanem rozpocznie się większa przecena to na polskim rynki i ona wystąpi.

W środę nasz rynek ruszył w górę. Jest szansa, że z marcowego dna pojawi się wzrostowa piątka (1-2-3-4-5), jednak próba trwałego przełamania oporu w rejonie 2020 pkt. może się nie udać Potem może dojść do wielosesyjnej korekty. W dalszej perspektywie możliwy byłby udany atak na opór w rejonie 2020 pkt. a potem szczyt ze stycznia (2097 pkt.).

W maju może dojść do przesilenia na giełdzie w USA, co powinno zakończyć wzrosty z marcowego dna.

Wykres 4. Kontrakty na indeks WIG20 –  średni termin

EUR/USD

ubiegłym tygodniu doszło do dalszych wzrostów. Zaatakowany został silny opór w rejonie 1.1950-1.1990 USD. Wzrosty z marcowego dna mają zasięg aż 290 pipsów. W mojej ocenie jest duże ryzyko realizacji zysków. Powinna to być spadkowa korekta. Po jej zakończeniu oczekuję na kolejną falę wzrostów.  

Wykres 5. EUR/USD – długi termin

Popatrzmy na wykres w krótszej perspektywie. W mojej ocenie próba trwałego przełamania oporu w rejonie 1.1950-1.1990 USD nie uda się i dojdzie do większej wielosesyjnej korekty. Taka korekta powinna przekroczyć wsparcie na poziomie 1.1915 USD. Może ona znieść 38-50% fali wzrostowej. Obecnie byłby to obszar 1.1850-1.1880 USD. Po zakończeniu korekty oczekuję na kolejną falę wzrostów. Zasięg może być porównywalny do fali (1) a więc około 300 pipsów. Silna bariera znajduje się w okolicy 1.2130-1.2175 USD.

Jeśli wzrosty z marcowego dołka rozwiną się tylko we wzrostową trójkę z zasięgiem w okolice 1.21 USD to jest ryzyko, że będzie jeszcze powrót na tegoroczne minimum. 

Wykres 6. EUR/USD – średni termin

USD/PLN

Po nieudanej próbie przełamania oporu w rejonie 3.92-3.96 PLN doszło do sporego spadku. W kilkusesyjnej perspektywie oczekuję na odreagowanie fali spadkowej.

Po zakończeniu wielosesyjnego odbicia oczekuję na kolejną falę spadków. Powinna mieć ona porównywalną długość i może dotrzeć do wsparcia w okolicy 3.69 PLN. Tu może dojść do kolejnego odbicia.

W dalszej perspektywie możliwe są spadki. Przebicie długoterminowego wsparcia w rejonie 3.655 PLN wygeneruje sygnał do dalszych spadków. Najbliższy cel to poziom 3.52 PLN. Kolejny na poziomie 3.30 PLN wydaje się mało realistyczny.

Wykres 7. USD/PLN – średni termin

Złoto

Z dna z 2018 roku pojawiła się silna fala wzrostowa (Fala 3). Przez wiele miesięcy trwa korekta tych wzrostów (Fala 4). Może ona przyjąć układ A-B-C. Równość fali A i C wypada na poziomie 1640 USD. Odbicie z marcowego dołka może przyjąć układ 5-falowy (1-2-3-4-5). Potem możliwa jest już tylko lokalna korekta po której kurs złota ruszy w górę.

Wykres 8. Złoto – długi termin

Przejdźmy do wykresu w średnim terminie. Po nieudanej próbie przebicia dna z początku marca nastąpiło mocne odbicie. W kwietniu możliwe jest ukształtowanie pierwszej małej 5-falowej struktury, która tworzyłaby falę (1) wyższego rzędu na wykresie 7 w długim terminie.

W przypadku wystąpienia korekty (4) nie powinno dojść do przebicia ważnego wsparcia w okolicy 1755 USD. Próba trwałego przełamania silnej bariery w rejonie 1780-1800 USD może się nie udać i w efekcie zobaczymy wielosesyjną spadkową korektę. Po jej zakończeniu oczekuję na kolejny ruch i przełamanie  oporu w rejonie 1780-1800 USD.

Korekta jest złożona. W trakcie spadków było kilka kilkutygodniowych odbić. Trading i próba prognozowania cen w takiej korekcie jest bardzo trudna.

Wykres 9. Złoto – średni termin

Ropa

Ze szczytu z 2018 roku  pojawiła się duża spadkowa trójka (A-B-C). Po niej z dna z 2020 roku wykształciła się ogromna 3-falowa struktura. Która powinna się przekształcić w 5-falowy układ. Silny opór znajduje się w rejonie 63.80-66.00 USD. Próba trwałego przełamania tej bariery  nie udała się. W efekcie może się pojawić kilkumiesięczna fala korekcyjna (Fala 4).

Wykres 10. Ropa – długi termin

Przejdziemy teraz do krótszej perspektywy. Po przełamaniu wsparcia w okolicy 63.10 USD doszło do sporego spadku. Pojawiła się spadkowa piątka tworząca falę A. Potem nastąpiło odbicie. Spadki z marcowego szczytu mają największy zasięg od listopadowego dna. Przecena powinna być Falą 4. Target szacuję na przedział 50.75-54.80 USD. Taka korekta może potrwać jeszcze kilka tygodni.

Fala 4 może mieć strukturę A-B-C. Obecnie powinniśmy się znajdować w końcówce wzrostowej fali B, ewentualnie jest ona zakończona. Nieznacznie przekroczony został opór w rejonie 62 USD. Spadek poniżej poziomu 62.0 USD powinien być sygnałem, że zakończyła się wzrostowa fala B. Po jej zakończeniu oczekuję na spadkową falę C. Po zakończeniu Fali 4 w dalszej kilkumiesięcznej perspektywie powinniśmy zobaczyć kolejną falę wzrostów z nowymi szczytami.

Wykres 11. Ropa – średni termin

Pamiętajmy, że ropa jest bardzo zdradliwym instrumentem, jest wielu traderów, którzy unikają gry na ropie.

 

Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887

 

Prezentowana publikacja wyraża wiedzę i poglądy autora według stanu na dzień jej sporządzenia. Autor nie uwzględnia w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców.

Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych i w żadnym wypadku nie powinno być interpretowane jako: osobista rekomendacja, porada inwestycyjna, zachęta do działania, inwestowania, pozbywania się inwestycji czy podstawą działań inwestycyjnych.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego" lub „publikacji handlowej" w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji" w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Raport rynkowy został sporządzony z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji.

Podejmując decyzje inwestycyjne odbiorca powinien kierować się własną, niezależną oceną. Raport rynkowy stanowi jedynie jedno z dostępnych źródeł informacji, które odbiorca może wykorzystać. Odbiorca ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich decyzji inwestycyjnych. Autor publikacji nie będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podejmowane przez czytelników niniejszego opracowania.

Autor: Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887
Główny Analityk Globtrex.com NEWS
Zajmuję się analizą techniczną od 1992 roku, ze szczególnym uwzględnieniem teorii fal Elliotta. Przez niemal 15 lat pracowałem w Biurze Maklerskim Citibanku, gdzie na potrzeby klientów zajmowałem się analizą techniczną. Jednym z moich największych sukcesów było przewidzenie bessy na giełdzie w USA w 2008 roku, jak również dużego umocnienia dolara co miało decydujący wpływ na notowania złota jak i ropy.