Kategorie
Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia 2021.05.01

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Na początku tygodnia oczekuję na przełamanie wsparcia w rejonie 4166 pkt. Wtedy pojawi się sygnał do większej korekty na SP500.  

Na wykresie EUR/USD i USD/PLN powinniśmy być w lokalnej korekcie, która może potrwać około 2 tygodni.  

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe
  • S&P500 – na początku tygodnia oczekuję na przełamanie wsparcia w rejonie 4166 pkt. Wtedy pojawi się sygnał do około 2 tygodniowej korekty. Potem czeka nas kolejna fala wzrostów. Target szacuję na 4300-4400 pkt. 
  • WIG20 – korekta w USA powinna się przełożyć na spadki na polskim rynku. Powinny one być korekcyjne. Potem powinno dojść do ataku na styczniowe maksimum …
  • EUR/USD – w czwartek doszło do przesilenia. Korygujemy 6-tygodniowy trend wzrostowy. Target szacuję na 1.1925-1.1980 USD. W dalszej perspektywie oczekuję kolejnej kilkutygodniowej fali wzrostowej …
  • USD/PLN – oczekuję na wielosesyjne odbicie. Target (3.84-3.87 PLN). W dalszej perspektywie możliwy powrót na tegoroczne dno i niżej …
  • Złoto – odbicie z marcowego dna ma tylko 3-falową strukturę i przy umacniającym się dolarze są niewielkie szanse aby przekształciło się w 5-falowy układ …
  • Ropa – kilkutygodniowe odbicie jest w mojej ocenie korekcyjne. Po ich zakończeniu oczekuję na kolejny ruch w dół. Target szacuję na 50.75-54.80 USD …

 

Rynek akcji w USA (SP500)

Perspektywa długoterminowa (prognoza na kilkanaście miesięcy): z dna z marca 2020 r. doszło do silnych wzrostów. Przekroczony został szczyt z lutego. Najprawdopodobniej znajdujemy się w FALI 5-tej. Może ona przyjąć układ 5-falowy (1-2-3-4-5). Potem rynek będzie gotowy do większej przeceny, która może potrwać kilkanaście miesięcy. W tym scenariuszu wzrosty mogą potrwać do 2022 roku.

Scenariusz pesymistyczny (czerwona linia) zakłada, że zamiast większej 5-falowej struktury (1-2-3-4-5) zakończy się ona na fali (1), w takim razie znajdujemy się blisko zakończenia FALI 5-tej. Wtedy możliwa jest przecena korygująca wieloletni trend wzrostowy, który rozpoczął się w marcu 2009 roku.

Wykres 1 A. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece miesięczne)

Na kolejnym wykresie w układzie tygodniowym widzimy strukturę FALI 5. Pod koniec tygodnia rozpoczęła się lokalna korekta. Najlepiej pasująca struktura wzrostów z dna z 2020 roku będzie opisywana schematem 9-falowym (1-9). Wygląda na to, że przez kolejne tygodnie zobaczymy wzrosty w ramach fali 9-tej. Potem należy spodziewać się co najmniej korekty kilkunastomiesięcznej fali wzrostowej.

Powinna ona znieść 38% całej fali wzrostowej co może doprowadzić do powrotu do szczytu sprzed wybuchu pandemii COVID-19. Warto zwrócić uwagę że od wielu miesięcy widoczna jest negatywna dywergencja.

Silny długoterminowy sygnał sprzedaży pojawi się gdy ze szczytu zobaczymy pierwszą 5-falową strukturę, która powinna potrwać co najmniej kilka miesięcy. Dla przykładu w 2007 roku trwała ona 5 miesięcy i miała zasięg 21% (patrz wykres 1 A).

Wykres 1 B. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece tygodniowe)

Perspektywa średnioterminowa (prognoza na kilka miesięcy): w ubiegłym tygodniu kontrakty osiągnęły nowe maksimum na poziomie 4211 pkt. Szczyt fali [7] z lutego został przekroczony o 225 punktów. Z marcowego dna widoczna jest fala [9]. Powinna mieć ona strukturę 5-falową (1-2-3-4-5). Najprawdopodobniej zakończona została fala (3). Od czwartku możemy się znajdować w fali (4). Po jej zakończeniu oczekuję wielosesyjnej fali (5)

Target całej 5-falowej struktury można byłoby oszacować na 4300-4400 pkt. Dla doświadczonych graczy może to być wymarzony okres do gry, jednak dla przeciętnego inwestora tak gwałtowne przesilenie może doprowadzić do dużej straty kapitału.

Wykres 2. Kontrakty na indeks SP500 – wykres dzienny

Perspektywa krótkoterminowa (prognoza na kilka tygodni): Pod koniec tygodnia mogło dojść do przesilenia. Sygnał do większych spadków pojawi się po przebiciu wsparcia na poziomie 4166 pkt. Piątkowy dołek wypadł na poziomie 4167.25 pkt., zamknięcie na poziomie 4174.50 pkt. W mojej ocenie sygnał sprzedaży może się pojawić na początku tygodnia.

Fala (3) jest dłuższa od fali (1). Trwała 25 sesji i miała zasięg 368 pkt. Spadki w ramach fali (4) mogą znieść falę (3) o 38-50% co wypada w rejonie 4027-4070 pkt. Korekta powinna potrwać co najmniej 38% czasu trwania fali (3) co daje nam 10 sesji. Na chwilę obecną sygnał zakończenia korekcyjnej fali (4) pojawi się po trwałym przebiciu od dołu poziomu 4110 pkt. W dalszej perspektywie oczekuję na falę (5). Może ona mieć porównywalne rozmiary do fali (1). Miała zasięg 253 pkt. i trwała 9 sesji.

Po pojawieniu się 5-falowej struktury (1-2-3-4-5) czeka nas przesilenie. Ponieważ będziemy mieli również kompletny impuls ([1]-[9]) to może dojść do poważniejszej przeceny.

Wykres 3. Kontrakty na indeks SP500 – wykres H4

Rynek akcji w Polsce (indeks WIG20)

Polski rynek traktuję z mniejszą uwagą, gdyż głównym czynnikiem dla naszego rynku jest koniunktura na giełdzie w USA. Jeśli na giełdzie w USA będą dalsze wzrosty to na polskim rynku MOŻEMY ale NIE MUSIMY mieć nowy szczyt. Jeśli za oceanem rozpocznie się większa przecena to na polskim rynki i ona wystąpi.

Ostatni tydzień przyniósł niewielkie przekroczenie szczytu z 19 kwietnia. W ciągu około 2 tygodni możliwy jest ruch w dół. Wsparcie znajduje się w okolicy 1925 pkt. W dalszej perspektywie możliwy byłby udany atak na opór w rejonie 2020 pkt. a potem szczyt ze stycznia (2097 pkt.).

W maju może dojść do przesilenia na giełdzie w USA, co powinno zakończyć wzrosty z marcowego dna.

Wykres 4. Kontrakty na indeks WIG20 –  średni termin

EUR/USD

W ubiegłym tygodniu w czwartek doszło do przesilenia. Zakończyła się fala (1), która trwała 6 tygodni i miała zasięg aż 450 pipsów. Weszliśmy w spadkową korektę (2). Może ona potrwać co najmniej 2 tygodnie i znieść falę wzrostową o 38-50%. Po zakończeniu korekty oczekuję na kolejną falę wzrostów (3), która powinna zaatakować silny opór w rejonie 1.2250-1.2285 USD.   

Wykres 5. EUR/USD – długi termin

Popatrzmy na wykres w krótszej perspektywie. W piątek doszło do przełamania kluczowego wsparcia. Dno wypadło na poziomie 1.2016 USD. Mamy największe spadki od 5 tygodni. W mojej ocenie jest to korekta trendu wzrostowego który trwał 25 sesji i ma zasięg aż 450 pipsów. Te liczby będą istotne przy prognozie kolejnej fali wzrostowej. 

Zniesienie fali wzrostowej o 38-50% wypada w rejonie 1.1925-1.1980 USD. Taka korekta powinna potrwać co najmniej 38% czasu trwania fali wzrostowej czyli około 2 tygodnie. W tym czasie korekta może rozwinąć strukturę trójfalową (a-b-c). Narysowany jest tylko schemat. Fala (c) może ale nie musi pogłębić dno fali (a) w której znajdujemy się od czwartkowego szczytu.    

Po zakończeniu wielosesyjnej korekty oczekuję na kolejny kilkutygodniowy ruch wzrostowy. Może mieć on podobny zasięg i czas trwania jak fala wzrostowa z tegorocznego dna.

Wykres 6. EUR/USD – średni termin

USD/PLN

Po nieudanej próbie przełamania oporu w rejonie 3.92-3.96 PLN doszło do dużego spadku. Wsparcie w okolicy 3.7550 PLN zostało obronione. Fala (1) uległa zakończeniu. Przyszły tydzień powinien przynieść spore odbicie w postaci (fali 2). Spadki z tegorocznego szczytu mogą być zniesione o 38-50%. Jest to rejon 3.8390-3.8690 PLN. Odbicie może potrwać około 2 tygodni.

Po zakończeniu odbicia oczekuję na spadki w ramach fali 3, może ona dotrzeć do wsparcia w okolicy 3.62-3.6550 USD. Tu może dojść do kolejnego odbicia.

W dalszej perspektywie możliwe są spadki (fala 5). Przebicie długoterminowego wsparcia w rejonie 3.62-3.655 PLN wygeneruje sygnał do dalszych spadków. Najbliższy cel to poziom 3.52 PLN. Kolejny na poziomie 3.30 PLN wydaje się mało realistyczny.

Wykres 7. USD/PLN – średni termin

Złoto

Z dna z 2018 roku pojawiła się silna fala wzrostowa (Fala 3). Przez wiele miesięcy trwa korekta tych wzrostów (Fala 4). Mogła ona przyjąć układ A-B-C. Równość fali A i C wypada na poziomie 1640 USD. Dołek wypadł nieznacznie wyżej. Niestety silne 6-tygodniowe wzrosty na EUR/USD (osłabienie dolara) nie przełożyło się na pojawienie się 5-falowej struktury na wykresie cen złota (bardziej szczegółowo jest to pokazane na wykresie cen złota w średnim terminie). To może oznaczać, że zasięg wzrostów z tegorocznego dna będzie ograniczony.

Wykres 8. Złoto – długi termin

Przejdźmy do wykresu w średnim terminie. W kwietniu ukształtowała się tylko mała 3-falowa struktura (1-2-3), która być może przekształci się w 5-falowy układ. Szanse na ten scenariusz są niestety niewielkie.

Bardziej jest realny scenariusz w którym dojdzie do przebicia wsparcia w rejonie 1755 USD (czerwona linia). Sprzyjać temu powinien umacniający się dolar. Po zakończeniu fali B powinniśmy zobaczyć wzrosty w ramach fali C o podobnym zasięgu co fala A (długość 120 USD).

Korekta jest złożona. W trakcie spadków było kilka kilkutygodniowych odbić. Trading i próba prognozowania cen w takiej korekcie jest bardzo trudna.

Wykres 9. Złoto – średni termin

Ropa

Ze szczytu z 2018 roku  pojawiła się duża spadkowa trójka (A-B-C). Po niej z dna z 2020 roku wykształciła się ogromna 3-falowa struktura. Która powinna się przekształcić w 5-falowy układ. Silny opór znajduje się w rejonie 63.80-66.00 USD. Próba trwałego przełamania tej bariery  nie udała się. W efekcie może się pojawić kilkumiesięczna fala korekcyjna (Fala 4).

Wykres 10. Ropa – długi termin

Przejdziemy teraz do krótszej perspektywy. Spadki z marcowego szczytu mają największy zasięg od listopadowego dna. Przecena powinna być Falą 4. Target szacuję na przedział 50.75-54.80 USD. Taka korekta może potrwać kilka tygodni. Fala 4 może mieć strukturę A-B-C. Z tegorocznego szczytu pojawiła się spadkowa piątka tworząca falę A. Potem nastąpiło odbicie. W ubiegłym tygodniu mieliśmy nowy szczyt. To powinna być fala B. Sygnał jej zakończenia pojawi się po przebiciu wsparcia w okolicy 60.60 USD. Wtedy powinniśmy być w spadkowej fali C. Równość fali A i C wypada na poziomie 54.75 USD. 

Po zakończeniu Fali 4 w dalszej kilkumiesięcznej perspektywie powinniśmy zobaczyć kolejną falę wzrostów z nowymi szczytami. Sygnał zakończenia Fali 4 pojawi się po trwałym przebiciu od dołu oporu w postaci dna fali A (57.25 USD).

Wykres 11. Ropa – średni termin

Pamiętajmy, że ropa jest bardzo zdradliwym instrumentem, jest wielu traderów, którzy unikają gry na ropie.

 

Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887

 

Prezentowana publikacja wyraża wiedzę i poglądy autora według stanu na dzień jej sporządzenia. Autor nie uwzględnia w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców.

Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych i w żadnym wypadku nie powinno być interpretowane jako: osobista rekomendacja, porada inwestycyjna, zachęta do działania, inwestowania, pozbywania się inwestycji czy podstawą działań inwestycyjnych.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego" lub „publikacji handlowej" w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji" w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Raport rynkowy został sporządzony z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji.

Podejmując decyzje inwestycyjne odbiorca powinien kierować się własną, niezależną oceną. Raport rynkowy stanowi jedynie jedno z dostępnych źródeł informacji, które odbiorca może wykorzystać. Odbiorca ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich decyzji inwestycyjnych. Autor publikacji nie będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podejmowane przez czytelników niniejszego opracowania.

Autor: Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887
Główny Analityk Globtrex.com NEWS
Zajmuję się analizą techniczną od 1992 roku, ze szczególnym uwzględnieniem teorii fal Elliotta. Przez niemal 15 lat pracowałem w Biurze Maklerskim Citibanku, gdzie na potrzeby klientów zajmowałem się analizą techniczną. Jednym z moich największych sukcesów było przewidzenie bessy na giełdzie w USA w 2008 roku, jak również dużego umocnienia dolara co miało decydujący wpływ na notowania złota jak i ropy.