Kategorie
Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia 2021.06.26

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Podsumowanie tygodnia 2021.05.15 – prognozy krótko, średnio i długoterminowe dla rynków akcji, złota, ropy, EUR/USD i USD/PLN.

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe
  • S&P500 – w zeszłym tygodniu doszło do dużego wzrostu. Poprzedni szczyt został przekroczony o kilkanaście punktów. W krótkim terminie możliwa jest lokalna korekta …  
  • WIG20 – znajdujemy się już w podfali 5-tej. Silny opór jest w rejonie 2340-2430 pkt. W dalszej perspektywie możliwe przesilenie
  • EUR/USD – w krótkim kilkusesyjnym terminie możliwa jest kontynuacja odbicia. Możliwe naruszenie oporu na poziomie 1.1990 USD. W dalszej perspektywie oczekuję powrotu na tegoroczne dno (1.17 USD) …
  • USD/PLN – w długim terminie po przełamaniu kluczowego oporu w rejonie 3.7550 PLN mamy otwartą drogę na silną barierę w okolicy 3.92-3.97 PLN …
  • Złoto – duże umocnienie dolara przełożyło się na silne spadki na wykresie cen złota. Możliwy jest nawet test wsparcia w postaci tegorocznego minimum. Dopiero potem możliwe są trwalsze wzrosty …
  • Ropa – z marcowego dna widoczna jest 3-falowa struktura, która w kilkusesyjnej perspektywie powinna się przekształcić w 5-falowy układ. Silna bariera jest w rejonie 74.30-76.90 USD. Krytyczne długoterminowe wsparcie jest na poziomie 67.95 USD

 

Rynek akcji w USA (SP500)

Perspektywa długoterminowa (prognoza na kilkanaście miesięcy): z dna z marca 2020 r. doszło do silnych wzrostów. Przekroczony został szczyt z lutego. Najprawdopodobniej znajdujemy się w FALI 5-tej. Może ona przyjąć układ 5-falowy (1-2-3-4-5). Potem rynek będzie gotowy do większej przeceny, która może potrwać kilkanaście miesięcy. W tym scenariuszu wzrosty mogą potrwać do 2022 roku.

Scenariusz pesymistyczny (czerwona linia) zakłada, że zamiast większej 5-falowej struktury (1-2-3-4-5) zakończy się ona na fali (1), w takim razie znajdujemy się blisko zakończenia FALI 5-tej

W wieloletniej perspektywie możliwa jest przecena korygująca trend wzrostowy, który rozpoczął się w marcu 2009 roku. Zanim jednak będziemy rozważać możliwość wystąpienia kilkunastomiesięcznej bessy na giełdach popatrzmy na wykresy w krótszej perspektywie czasu.

Wykres 1. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece miesięczne)Wykres 1. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece miesięczne)

Na kolejnym wykresie w układzie tygodniowym widzimy strukturę FALI 5. Najlepiej pasująca struktura wzrostów z dna z 2020 roku będzie opisywana schematem 9-falowym (1-9).

Po decyzji FED doszło do przesilenia. Ostatni tydzień pokazał siłę rynku, aczkolwiek lepiej i zdrowiej dla rynku byłaby dłuższa wielosesyjna korekta. Średnioterminowy sygnał sprzedaży pojawi się dopiero po przełamaniu szczytu fali 7. Znajduje się on na poziomie 3959 pkt. Za takim scenariuszem może przemawiać to, że od wielu miesięcy widoczna jest negatywna dywergencja. Wtedy należy spodziewać się co najmniej korekty kilkunastomiesięcznej fali wzrostowej. Może ona znieść 38% całej fali wzrostowej co może doprowadzić do powrotu do szczytu sprzed wybuchu pandemii COVID-19 (3397 pkt.). 

Ponadto kluczowe będzie to czy ze szczytu zobaczymy pierwszą 5-falową strukturę, która powinna potrwać co najmniej kilka miesięcy. Dla przykładu w 2007 roku trwała ona 5 miesięcy i miała zasięg 21% (patrz wykres 1). Spadek z tegorocznego szczytu o 20% spowoduje powrót do szczytu z 2020 roku sprzed pandemii COVID-19. Nieproporcjonalnie duży zasięg w porównaniu do sytuacji z 2007 roku wynika z zastosowania skali liniowej. Na skali logarytmicznej mielibyśmy te same długości fal.

Wykres 2. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece tygodniowe)Wykres 2. Kontrakty na indeks SP500 – wykres długoterminowy (świece tygodniowe)

Perspektywa średnioterminowa (prognoza na kilka miesięcy): Z poniedziałkowego dna doszło do sporego odbicia. Poprzedni szczyt (4258 pkt.) przekroczony został o kilkanaście punktów.  Trwałe przełamanie oporu na poziomie 4258 pkt. wygeneruje sygnał do dalszych wzrostów (niebieska linia), które mogłyby potrwać do jesieni.

Z kolei nieudana próba trwałego przebicia bariery 4258 pkt. może skutkować przeceną. Przełamanie wsparcia w okolicy 4173 pkt. przełożyć się może do powrotu do wsparcia w okolicy 4126 pkt. Po obronie tego wsparcia może dojść do powrotu na tegoroczny szczyt.

Wykres 3. Kontrakty na indeks SP500 – wykres dziennyWykres 3. Kontrakty na indeks SP500 – wykres dzienny

Perspektywa krótkoterminowa Nasdaq100 (prognoza na kilka sesji): Z dna z 21 czerwca widoczna jest 5-falowa struktura. W piątek rynek technologiczny był słabszy niż indeks SP500. Czwartkowy szczyt nie został przekroczony. Kontrakty znajdują się blisko krótkoterminowego wsparcia na poziomie 14313 pkt. Przebicie tego wsparcia wygeneruje sygnał do realizacji zysków. W przeciwnym wypadku możliwy jest powrót na czwartkowy szczyt. W mojej ocenie bardziej prawdopodobny jest scenariusz realizacji zysków. Po niewielkiej korekcie oczekuję dalszych wzrostów. Scenariusz pesymistyczny będzie realizowany gdy dojdzie do przełamania wsparcia w okolicy 14050 pkt.

Wykres 4. Kontrakty na indeks Nasdaq100 – wykres H4Wykres 4. Kontrakty na indeks Nasdaq100 – wykres H4

Rynek akcji w Polsce (indeks WIG20)

Polski rynek traktuję z mniejszą uwagą, gdyż głównym czynnikiem dla naszego rynku jest koniunktura na giełdzie w USA. Jeśli na giełdzie w USA będą dalsze wzrosty to na polskim rynku MOŻEMY ale NIE MUSIMY mieć nowy szczyt. Jeśli za oceanem rozpocznie się większa przecena to na polskim rynki i ona wystąpi.

W zeszłym tygodniu doszło do zakończenia podfali (4). Obecnie powinniśmy się znajdować w ramach podfali (5). Niewiele brakuje do przełamania tegorocznego szczytu. Silna długoterminowa bariera znajduje się w strefie 2340-2430 pkt. W dalszej perspektywie możliwe jest przesilenie.

Wykres 5. Kontrakty na indeks WIG20 –  długi terminWykres 5. Kontrakty na indeks WIG20 –  długi termin

EUR/USD

Po posiedzeniu FED doszło do przebicia kluczowych wsparć. Przełamanie wsparcia w okolicy 1.1990 USD otworzyło drogę na tegoroczne minimum na poziomie 1.17 USD. Z tego scenariusza wynika, że 2-miesięczne odbicie było korekcyjne. Spadki jakie się zaczęły w styczniu mogą być Falą 4 o strukturze (A-B-C). Jeśli ten scenariusz ma być realizowany to próba trwałego przełamania kluczowego wsparcia w rejonie 1.1600-1.1700 USD nie powinna się udać. Ponadto równość fali A i C wypada na poziomie 1.1620 USD.

Na chwilę obecną sygnał do rozpoczęcia kolejnej fali wzrostów (Fali 5) pojawi się po trwałym przebiciu od dołu poziomu 1.17 USD ewentualnie jeśli okaże się, że tego poziomu nie uda się pogłębić.

Gdyby się okazało, że wsparcie w okolicy 1.1600-1.1645 USD zostało przełamane to przecena mogłaby być poważniejsza. Kolejne silne wsparcie jest w obszarze  1.1370-1.1450 USD.  

Wykres 6. EUR/USD – długi terminWykres 6. EUR/USD – długi termin

Popatrzmy na wykres w krótszej perspektywie. Z czerwcowego szczytu widoczna jest 3-falowa struktura, która w dłuższej wielosesyjnej perspektywie powinna się przekształcić w 5- falowy układ. Od tygodnia trwa odbicie. Jest to fala (4), która może przyjąć układ (A-B-C). Fala (C) może naruszyć ale nie trwale przebić silny opór w rejonie 1.1990 USD. Potem oczekuję spadków. Sygnał pojawi się po przebiciu wsparcia w rejonie 1.1970 USD. Przebicie czerwcowego dna może otworzyć drogę do wsparcia w postaci dna fali A (1.17 USD). Może ono zostać naruszone ale nie trwale przebite.

Dalsze spadki mogą nas sprowadzić do wsparcia w postaci dna fali A (1.17 USD). Tu byłyby dogodne warunki do zakończenia rozbudowanej fali 3. Potem można oczekiwać dłuższej kilkusesyjnej fazy wzrostów. Po zakończeniu fali 4-tej możliwy nowy dołek w ramach fali 5-tej. Sygnał do zakończenia przeceny z czerwcowego szczytu pojawi się po przełamaniu szczytu fali 4-tej = którego jeszcze nie znamy.

Wykres 7. EUR/USD – średni terminWykres 7. EUR/USD - średni termin

USD/PLN

Po decyzji FED przebity został kluczowy opór na poziomie 3.7550 PLN. Od kilku sesji trwa realizacja zysków. Poprzedni opór zamienił się we wsparcie. Próba jego trwałego przebicia nie powinna się udać. Kontynuacja scenariusza spadkowego na wykresie EUR/USD pociągnie za sobą wzrosty kursu dolara do silnej bariery w rejonie 3.92-3.97 PLN. Szczyt z marca na poziomie 3.9810 PLN może być na krótko przekroczony. Powinna to być pułapka gdyż próba trwałego przebicia tej kluczowej bariery nie powinna się udać. W dalszej perspektywie oczekuję powrotu na tegoroczne minima (czerwona linia).

Wykres 8. USD/PLN – średni terminWykres 8. USD/PLN - średni termin

Złoto

Z dna z 2018 roku pojawiła się silna fala wzrostowa (Fala 3). Przez wiele miesięcy trwała korekta tych wzrostów (Fala 4). W marcu rozpoczęła się silna fala wzrostowa. Po środowej decyzji FED doszło do dużego umocnienia dolara co przełożyło się na silne spadki cen złota. Wygląda na to, że jest ryzyko testowania i pogłębienia tegorocznego minimum. Wtedy okaże się, że czeka nas dokończenie wielomiesięcznej przeceny w postaci Fali 4. Próba trwałego przełamania marcowego dna nie powinna się udać. W dalszej perspektywie oczekuję na wzrosty. 

Wykres 9. Złoto – długi terminWykres 9. Złoto – długi termin

Przejdźmy do wykresu w średnim terminie. Z czerwcowego szczytu pojawiła się na razie spadkowa trójka (1-2-3). Siła i skala spadków wskazuje, że należy liczyć się z powrotem na tegoroczne minimum. Dopiero potem mogą się pojawić sygnały do rozpoczęcia kolejnej fali wzrostów. Ostatni tydzień przyniósł odbicie. W porównaniu do EUR/USD jest ono bardzo słabiutkie. Odbicie na złocie może jeszcze potrwać. Po nieudanej próbie przełamania oporu w rejonie 1780-1800 USD możliwa jest kolejna fala spadków. 

Zaznaczyłem też scenariusz optymistyczny (zielona linia). Jeśli okaże się, że czekające nas odbicie będzie miało znacznie większy zasięg niż zaznaczyłem, to sygnał do dalszych wzrostów pojawi się dopiero po przebiciu dna z 4 czerwca na poziomie 1856 USD. Przecena z czerwcowego szczytu byłaby tylko korekcyjną falą (2) w postaci (a-b-c). Na chwile obecną wydaje się, że ten scenariusz jest mało prawdopodobny. 

Wykres 10. Złoto – średni terminWykres 10. Złoto – średni termin

Ropa

Ze szczytu z 2018 roku pojawiła się duża spadkowa trójka (A-B-C). Po niej z dna z 2020 roku wykształciła się ogromna 5-falowa struktura. Silny opór znajduje się w rejonie 74.30-76.90 USD. Próba trwałego przełamania tej bariery może się nie udać. W efekcie może dojść do przesilenia. Przełamanie kluczowego wsparcia (szczyt Fali 3) wygeneruje sygnał do korekty wzrostów z dna z 2020 roku (czerwona linia). W przeciwnym wypadku możliwa jest kontynuacja wzrostów (zielona linia).

Wykres 11. Ropa – długi terminWykres 11. Ropa – długi termin

Przejdziemy teraz do krótszej perspektywy. Z marcowego dna rozpoczęła się kolejna fala wzrostów. Na wykresie w układzie dziennym widoczna jest już 3-falowa struktura (1-2-3). Później wystąpiła krótka korekta. To może być korekcyjna fala (4). W scenariuszu optymistycznym (zielona linia) korekta już się zakończyła i jesteśmy w fali (5). Scenariusz pesymistyczny (czerwona linia) zakłada, że czeka nas jeszcze dokończenie fali (4) i dopiero potem dojdzie do wzrostów w trakcie fali (5). Silny opór znajduje się w rejonie 74.30-76.90 USD. Próba trwałego przełamania tej bariery może się nie udać.

Wykres 12. Ropa – średni terminWykres 12. Ropa – średni termin

Pamiętajmy, że ropa jest bardzo zdradliwym instrumentem, jest wielu traderów, którzy unikają gry na ropie.

Bądź na bieżąco http://tradingroom24.pl/

 

Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887

 

Prezentowana publikacja wyraża wiedzę i poglądy autora według stanu na dzień jej sporządzenia. Autor nie uwzględnia w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców.

Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych i w żadnym wypadku nie powinno być interpretowane jako: osobista rekomendacja, porada inwestycyjna, zachęta do działania, inwestowania, pozbywania się inwestycji czy podstawą działań inwestycyjnych.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego" lub „publikacji handlowej" w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji" w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Raport rynkowy został sporządzony z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji.

Podejmując decyzje inwestycyjne odbiorca powinien kierować się własną, niezależną oceną. Raport rynkowy stanowi jedynie jedno z dostępnych źródeł informacji, które odbiorca może wykorzystać. Odbiorca ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich decyzji inwestycyjnych. Autor publikacji nie będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podejmowane przez czytelników niniejszego opracowania.

Autor: Sławomir Dębowski

Makler papierów wartościowych, licencja 887
Główny Analityk Globtrex.com NEWS
Zajmuję się analizą techniczną od 1992 roku, ze szczególnym uwzględnieniem teorii fal Elliotta. Przez niemal 15 lat pracowałem w Biurze Maklerskim Citibanku, gdzie na potrzeby klientów zajmowałem się analizą techniczną. Jednym z moich największych sukcesów było przewidzenie bessy na giełdzie w USA w 2008 roku, jak również dużego umocnienia dolara co miało decydujący wpływ na notowania złota jak i ropy.